Реджеп Ердоган: Нужни са законови промени за превенция срещу земетресенията
С благопожелание Съветът да бъде потребен за страната, нацията и изключително за градовете, които са претърпели трусове или са застрашени от трусове, Ердоган благодари на всички, които ще допринесат със своите познания, заключения и оферти, съобщи БГНЕС.
„ Ще използваме най-пълноценно договарянията, които ще се проведат по време на Съвета за закона за земетресенията, за който започнахме подготовка. Нашата цел е да осигурим най-важния инструмент, с който разполагаме, против следствията от земетресенията, които заплашват нашите хора и градове. Да създадем нужните законови промени, които ще осъществят трансформацията на градовете по най-здравословния, бърз и обективен метод “.
Подчертавайки, че учените, някои от които са в Съвета, всеки ден предизвестяват обществеността за приближаващата заплаха, Ердоган сподели следното:
„ Като изпълнителна власт ние се вслушваме във всяко предизвестие. Със закона, който ще бъде признат, законодателната власт, т.е. нашият парламент, ще е извършил своята част. Вярвам, че правосъдната власт ще взе участие в този развой с схващане, което улеснява, а не усложнява работата. Очакванията ни от нашите жители, живеещи в местата, където се прави градска промяна, са страната да ги пази с всичките си сили. Не би трябвало да забравяме, че всеки план за градска промяна, който се забавя заради дребни сметки или претенции, които няма да доведат до никакви достижения, ще резултира в разрушени здания, изгубени животи, помрачено бъдеще и разрушени очаквания, когато се сблъскаме с вероятно земетресение “.
Турският държавен глава съобщи, че намира за потребно да напомни един факт, който специалистите постоянно загатват.
„ Както знаете, на картата на земетресенията в нашата страна има избрани разломни линии. В продължение на доста години изследванията, свързани със земетресенията, се организират в сходство с тези карти. Напоследък обаче на доста места, където съгласно тези карти не би трябвало да има земетресения, се случиха такива. Ето за какво в този момент би трябвало да приемем всички 81 провинции на нашата страна за земетръсни зони и да проведем изследвания. При земетресенията от 6 февруари, най-голямото злополучие в историята на страната ни, видяхме, че забележителна част от структурите в нашите градове не са в положение да устоят на злополучие от сходен мащаб “.
Повече от 90 % от постройките, разрушени при земетресенията на 6 февруари, са издигнати преди 1999 година.




